01.04.2016

124. Mariusz Szczygieł

Cześć !
Dzisiaj chciałam pokazać Wam mój autograf jaki dostałam od Mariusza Szczygła. Oprócz niego mam również zdjęcie z dziennikarzem.

Krótko o dziennikarzu:
Mariusz Szczygieł urodził się 5 września 1966 w Złotoryi. Polski dziennikarz, reportażysta, pisarz, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej. W 1985 ukończył liceum ekonomiczne im. Stefana Żeromskiego w Legnicy, w 2000 Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Mając lat 16 został współpracownikiem harcerskiego czasopisma „Na Przełaj”. W 1985 napisał tam reportaż pt. Nie róbcie sensacji, o homoseksualnej prostytutce, uznany przez znawców ruchów emancypacyjnych w Polsce za pierwszy w PRL-owskiej oficjalnej prasie reportaż o życiu homoseksualistów. Zainicjował w 1986 cykl redakcyjny na temat życia młodych gejów i lesbijek w Polsce. Miały one tytuł „Rozgrzeszanie”. Dużą falę krytyki wywołał reportaż Onanizm polski, który w 1993 wydrukowała „Gazeta Wyborcza”, w świątecznym numerze, między esejem Czesława Miłosza a wywiadem z Vaclavem Havlem. Tekst spowodował długą dyskusję na stronach „Gazety”, a wielu czytelników zwracało numer do redakcji (reporter porusza tę sprawę w książce Niedziela, która zdarzyła się w środę, w rozdziale Listy do onanisty). Wspólnie z Wojciechem Tochmanem i Jackiem Hugo-Baderem jest wymieniany w antologiach zagranicznych poświęconych współczesnej polskiej sztuce reportażu. Jest uważany za ucznia Hanny Krall (wspomina o tym Krall w książce Jacka Antczaka Reporterka). Od 2001, kiedy skończył współpracę z TV Polsat, jego głównym tematem jest historia i kultura Czech. Jego książka Gottland, określana we Francji zbiorem esejów, w Niemczech – zbiorem opowiadań, w Polsce – zbiorem reportaży literackich, została w Czechach bestsellerem (2007). Jej bohaterowie to m.in. rodzina Batów, siostrzenica Franza Kafki, piosenkarki: Helena Vondráčková i Marta Kubišová, piosenkarz Karel Gott, pisarze: Jan Procházka i Eduard Kirchberger vel Karel Fabian, rzeźbiarz Otakar Švec, chirurg plastyczny Jaroslava Moserová, 18-letni samobójca Zdeněk Adamec. „Wiener Zeitung” określił Gottland jako „wielką literaturę pod płaszczem reportażu”, recenzent „Le Figaro” napisał: „To nie jest książka, to klejnot”. Uniwersytet w Lille uhonorował ją w kwietniu 2009 nagrodą Prix Amphi. Przyznają ją wykładowcy i studenci za najlepszą, ich zdaniem, książkę przetłumaczoną na francuski (pierwszą edycję wygrała Hańba Johna Maxwella Coetzee). Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków, m.in. czeski, rosyjski, ukraiński, włoski, hiszpański, niemiecki, węgierski i estoński. W 2014 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mój autograf od dziennikarza:

Moje zdjęcie z dziennikarzem:
Zarówno zdjęcie jak i autograf zdobyłam pod budynkiem stacji TVN. 

15 komentarzy:

 1. Gratulacje :) Zapraszam do mnie: http://grafkamil.blogspot.com/2016/04/58-bartomiej-topa.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluje i zazdroszczę bo lubię bardzo Pana Mariusza świetnie prowadził ,, Na każdy temat" w Polsacie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje ;)
  http://skokinarciarskie98.blogspot.com/2016/04/28-andrzej-stekaa.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję ;)
  Nowy post: http://autografymarty2000.blogspot.com/2016/04/pogon-szczecin.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratulacje :)
  http://ski-jumping-polska.blogspot.com/2016/04/72-halvor-egner-granerud.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Gratulacje :)! Może obs/obs? Zacznij i daj znać u mnie :*
  http://tutajswiatsiekreci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow Gratulacje! ^^ Życzę ci byś spotkała więcej gwiazd ;) Będę wpadać :D Pytałaś o wzajemną obserwację, a skoro twój blog mi się spodobał to stwierdziłam czemu nie? Obserwuję ;) oddajmimojeciastko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń